درجه استاندارد IP توی دستگاه ها چی هست؟

درجه حفاظت IP

این روزها شاید شما هم بارها با عبارت هایی مثل استاندارد IP68 ،IP53 ،IP57 و … مواجه شده باشید. این استاندارد میزان مقاومت وسایل و تجهیزات الکترونیکی در برابر نفوذ آب و گرد و غبار را نشان می دهد. گواهینامه IP در گذشته بیشتر برای وسایل و گجت هایی استفاده می شد که توسط کوهنوردان و مسافران جنگل و صحرا مورد استفاده قرار می گرفتند،

اما این روزها این استانداردها در گوشی های هوشمند نیز به کار برده می شود و گوشی های پرچمدار، ضد آب و گرد و غبار طراحی می شوند.

 

با پیشرفت تکنولوژی و تولید گوشی های هوشمند و گجت های مختلف، میزان مقاومت آنها در شرایط مختلف محیطی اهمیت بیشتری پیدا کرده است، چرا که دستگاهی که مقاومت کمتری داشته باشد در هر شرایطی عملکرد مطلوبی نخواهد داشت و این موضوع برای کاربران قابل قبول نیست. احتمالا شما نیز شنیده باشید که یک موبایل یا ساعت هوشمند ضد آب است و اگر به مشخصات آن محصول نگاه کنید درجه حفاظتی یا IP را برای آن محصولات خواهید دید. از این رو برای راهنمایی کاربران تصمیم گرفتیم  بررسی گواهینامه IP بپردازیم؛

 

ip66

گواهینامه IP چیست؟

IP مخفف کلمات Ingress Protection به معنی «محافظت در برابر نفوذ» است. گواهینامه IP درجه حفاظت دستگاه ها در برابر نفوذ آب و گرد و غبار را بیان می کند. درجه حفاطت آی پی در گوشی هوشمند، استانداردی است که نشان می دهد یک گوشی می تواند عملکردی عادی در شرایط غیر عادی مثل زیر آب و یا در شرایط آب و هوایی غیر عادی مثل رطوبت بالا و باران داشته باشد. از این رو سازندگان گوشی های هوشمند همه تلاش خود را می کنند تا محصولاتی را تولید کنند که درجه حفاظت بالاتری در برابر نفوذ آب و گرد و غبار داشته باشند.

 

تماس زیر آب

 

استاندارد IPXY از دو بخش عددی تشکیل شده است که در مقابل IP قرار می گیرد. مشخصه اول (X) عددی ما بین 0 تا 6 را شامل می شود و بیانگر میزان مقاومت گوشی در برابر نفوذ گرد و غبار می باشد. عدد 1 نشان می دهد دستگاه دارای بالاترین محفظه نفوذ بوده و عدد 6 نشان دهنده ضد گرد و خاک بودن دستگاه است. مشخصه دوم (Y) که میزبان عددی از صفر تا 8 است میزان حفاظت دستگاه در برابر آب و رطوبت را نشان می دهد. هر چه این عدد بزرگتر باشد میزان مقاومت و حفاظت بهتر و بیشتر خواهد شد. دقت داشته باشید که معیار ارائه چنین گواهینامه ای تنها مقاومت دستگاه در برابر گرد و غبار و آب نیست بلکه مقاومت در برابر فشار آب و اشیا دیگر هم مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

 

توجه داشته باشید این گواهی ها را کارخانه های سازنده به دستگاه های خود نسبت نمی دهند بلکه سازمان International Electrotechnical Commission یا (IEC) این گواهی ها را به آنها می دهد.

مشحصه های عددی گواهینامه IPXY

مشخصه عددی اول (X):

X=0: قسمت های متحرک و یا برق دار دستگاه محافظت نشده اند و در برابر ورود اجسام خارجی به داخل دستگاه هیچگونه حفاظتی وجود ندارد.
X=1: دستگاه در برابر تماس های اتفاقی یا غیر عمدی با قسمت های برق دار یا متحرک حفاظت شده ولی به عمد می توان به قسمت های متحرک و برق دار دستگاه دست زد. در کل می توان گفت دستگاه در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 50 میلیمتر محافظت شده است.
X=2: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه در مقابل ورود انگشت دست محافظت شده است. به طور کلی می توان گفت دستگاه در مقابل اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 12 میلیمتر مقاوم است.
X=3: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه در مقابل ورود سیم، ابزار و هر جسم جامد با قطر بزرگ تر از 2.5 میلیمتر محافظت شده است. به طور کلی می توان گفت دستگاه در مقابل اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 2.5 میلیمتر مقاوم است.
X=4: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه در مقابل ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 1 میلیمتر محافظت شده است.
X=5: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه به طور کامل در برابر ورود اجسام خارجی محافظت شده است. منافذ ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده است؛ با این وجود گرد و غباری که وارد دستگاه می شود در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه اختلالی به وجود نمی آورد.
X=6: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه به طور کامل در برابر ورود اجسام خارجی محافظت شده است و به هیچ عنوان گرد و غبار به داخل دستگاه وارد نمی شود.

 

 

مشخصه عددی دوم (Y):

Y=0: دستگاه در مقابل ورود آب هیچ گونه محافظتی ندارد.
Y=1: دستگاه در مقابل ورود قطرات آب که از سمت بالا به طور قائم بر روی قاب آن بچکد مقاومت دارد.
Y=2: دستگاه در مقابل ورود قطرات آب یا باران که به طور قائم یا با حداکثر زاویه 15 درجه بر روی بدنه آن ببارد مقاومت دارد.
Y=3: دستگاه در مقابل ورود قطرات آب یا باران که به طور قائم یا با حداکثر زاویه 60 درجه بر روی بدنه آن ببارد مقاومت دارد.
Y=4: دستگاه در برابر پاشیده شدن آب از هر جهت و زاویه به بدنه اش مقاومت دارد.
Y=5: دستگاه در برابر پاشیده شدن آب از هر جهت با فشار کم به بدنه اش مقاومت دارد.
Y=6: دستگاه در برابر پاشیده شدن آب از هر جهت با فشار زیاد به بدنه اش مقاومت دارد.
Y=7: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق یک متر به مدت 30 دقیقه محافظت شده است و در این موقعیت هیچ گونه آسیبی به آن نمی رسد.
Y=8: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق بیشتر از یک متر و بر اساس اطلاعات سازنده محافظت شده است و در این موقعیت هیچ گونه آسیبی به آن نمی رسد.

 

 

 

همانطور که گفته شد و با توجه به جدول بالا هر چه عددهای بعد از IP بزرگتر باشد دستگاه نسبت به نفوذ گرد و غبار و آب مقاوم تر است. برای مثال گوشی آیفون 8 با IP67 کاملا در برابر نفوذ گرد و غبار مقاوم است و با غوطه ور شدن در آبی به عمق یک متر به مدت 30 دقیقه هیچ صدمه ای نمی بیند اما گوشی موبایل سامسونگ Galaxy s9 با IP68 با مقاومت کامل در برابر گرد و غبار می تواند در آب به عمق 1.5 متر به مدت 30 دقیقه غوطه ور بماند بدون اینکه آب در آن نفوذ کند.

توجه داشته باشید حتی گوشی با داشتن این گواهینامه به هیچ عنوان مدت زمان طولانی و مقداری بیشتر از آن چه که شرکت سازنده تعیین کرده نمی تواند در برابر نفوذ مقاومت داشته باشد. در شرایط آزمایشگاهی این رتبه ها تعیین شده است که با شرایط واقعی متفاوت است. پس نباید انتظار داشته باشید که بتوانید با گوشی که دارای گواهینامه IP68 است به دل طوفان شن بزنید یا در آب غواصی کنید.

اگر می خواهید گوشی هوشمند با طول عمر بالا داشته باشید و یا شرایط کاری و زندگیتان خاص است؛ در هنگام خرید حتما به درجه حفاظت IP آن توجه داشته باشید چرا که مقدار IP مشخص می کند تا چه حدی می توانید به مقاومت گوشی در شرایط خاص اطمینان داشته باشید.

ut elementum et, elit. ut massa nunc Donec
0
X
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.